Statystyki

  • Odwiedziło nas: 44436
  • Do końca roku: 277 dni
  • Do wakacji: 84 dni

Kartka z kalendarza

Jesteś tutaj: Start / Historia

Historia

W latach powojennych, po II Wojnie Światowej, nauczanie w naszej małej miejscowości prowadzone było w 4 gospodarskich budynkach u życzliwych gospodarzy. Użyczali  oni swoich izb, gdzie przychodzili nauczyciele krzewiący wiedzę wśród uczniów, nie rzadko o dużej różnicy wiekowej. Nad książką i zeszytem pochylali się ci, którzy wówczas wchodzili w szkolny wiek jak i również ci, którym wojna i okupacja naukę uniemożliwiła.
Widząc społeczną potrzebę, w dbałości o swoje dzieci i przyszłe pokolenia, połączeni w trudzie i zapale, mieszkańcy małych sąsiednich miejscowości: Wyląg i Skowieszynka w 1954 roku powołali społeczny komitet budowy szkoły na którego czele stanął  mieszkający w Skowieszynku - Mieczysław Tuźnik. Początkowo powolnie rozwijająca się inicjatywa nabrała szybkiego przyśpieszenia po ogłoszeniu przez ówczesne władze centralne apelu skierowanego do polskiego społeczeństwa aby 1000-lecie Państwa Polskiego uczcić wybudowaniem tysiąca szkół. Szczęśliwym finałem tych społecznych działań i trosk było zakończenie budowy szkoły i jej oddanie do użytku 30 sierpnia 1959 roku. 
A oto jak wydarzenie to opisuje dziennikarz w ukazującej się w tamtym okresie gazecie "Sztandar Ludu" :
"Mało jest w naszym województwie wsi które pod względem położenia porównać można ze Skowieszynkiem. Osiemdziesiąt zabudowań należących do niewielkich gospodarstw na szóstym kilometrze polnej, wąskiej i górzystej drogi z Kazimierza gubi się bez reszty w zieleni krętych wąwozów i jarów.....Odwiedzając budowę na kilka dni przed przekazaniem jej władzom szkolnym, zaskoczeni byliśmy tempem prac wykończeniowych. Kilkadziesiąt osób uwijało się przy porządkowaniu terenu, malowaniu, myciu okien i sal, robieniu rabatek. Pracownikom PPBT w Puławach dzielnie pomagali chłopi, kobiety i dzieci ze Skowieszynka i Wylągów. Niektórzy, jak na przykład Chabrosowie przyszli tu z całą rodziną........Jutrzejsza uroczystość będzie dużym wydarzeniem nie tylko dla Skowieszynka i Wylągów. Tutejsza szkoła jest drugą szkołą Tysiąclecia wybudowaną w naszym województwie społecznym wysiłkiem" - Sztandar Ludu wyd. z sierpnia 1959 r.

Przez wiele długich lat szkoła funkcjonowała jaka samodzielna jednostka z ośmiu i siedmioklasowym tokiem nauczania w szkole podstawowej. Kierowali nią różni dyrektorzy, a jednym z milej wspominanych przez mieszkańców jest Pan Dyrektor Kazimierz Pyra z żoną (nauczycielką) i rodziną.
W 1973 r. został obniżony stopień organizacyjny szkoły z 8- klasowej Szkoły Podstawowej 
na punkt filialny Zbiorczej Szkoły Gminnej w Kazimierzu Dolnym, którego kierownikiem została nauczycielka tutejszej szkoły Pani Kazimiera Sosik. W punkcie tym zostało 3 klasy: I - III i IV o łącznej liczbie uczniów 15.

I tak jako punkt filialny przez wiele lat, z różną ilością klas i dzieci szkoła funkcjonowała do bieżącego tj. 2006 roku, kiedy to na lutowej sesji radni Rady Miejskiej w Kazimierzu Dolnym  kierując się względami ekonomicznymi i wysokością kosztów związanych z jej funkcjonowaniem zadecydowali o jej likwidacji. Odpowiedzią społeczności Skowieszynka na tą sytuację było powołanie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi które następnie stało się organem prowadzącym powołanej i działającej od 1 września 2006 r. Społecznej Szkoły Podstawowej.
Szkoła działa w oparciu o dotację oświatową przekazywaną z budżetu gminy Kazimierz Dolny oraz środki pozyskiwane z dodatkowej działalności stowarzyszenia jak okazjonalne festyny itp. Mieszkańcy tak jak w całej historii szkoły angażują się w jej sprawy i pomoc szkole, dokonując koniecznych remontów i napraw, upiększając wnętrze i otoczenie szkoły, aby dzieciom w niej uczących się i nauczycielom  tą wiedzę im przekazującym czas mijał miło i przyjemnie. Obecnie dzięki pomocy i przekazaniu materiałów i farb za częściową odpłatnością przez "Polifarb" Dębica oraz bardzo dużemu zaangażowaniu rodziny Państwa Próchniaków i innych życzliwych i pomocnych osób elewacja szkoły została pięknie odnowiona i pomalowana.